SPINDLERUV MLYN, SPINDL.INFO, Nocleg, Hotel, Pension, Narty, (Szpindlerowy Młyn, Karkonosze)

Špindlerův Mlýn - Labská

Pension Krakonoš ***

Pension Krakonoš ***

Adresa

Labská 26
Špindlerův Mlýn (543 51)

tel: +420 499 433 109, +420 604 149 758
fax: +420 499 433 109
e-mail: send a message
gps: GoogleMaps

www.pensionkrakonos.cz


WC Prysznic Pokój s telewizjš satelitarnš Parking Możliwoœć własnego gotowania Bar Œniadanie Z możliwoœciš zwierzęt Miejsce dla niepalaczy Internet Kominek Billard Mówimy po Niemiecku Mówimy po Rusku Half Board - œniadanie i kolacja Tenis stołowy TV Przechowalnia rowerów Kuchnia wegetaryjańska Grill na dworzu Boisko zewnętrzne

WC * Prysznic * Pokój s telewizjš satelitarnš * Parking * Możliwoœć własnego gotowania * Bar * Œniadanie * Z możliwoœciš zwierzęt * Miejsce dla niepalaczy * Internet * Kominek * Billard * Przechowalnia-narty * Mówimy po Niemiecku * Mówimy po Rusku * Half Board - œniadanie i kolacja * Pożyczalnie rowerów * Tenis stołowy * Taras * TV * Przechowalnia rowerów * Kuchnia wegetaryjańska * Grill na dworzu * Boisko zewnętrzne * Lodówka na pokoju * Wi-Fi * Przyjazny dla dzieci


Mapa / Map / Mape

Info

  • Pokoje - 13
  • Cena w sezonie letnim od 19.00 € do 18.10 €
  • Cena w sezonie zimowym od 20.00 € do 26.30 €
  • Centrum 25 minut pieszo
  • Narciarskie wycišgi 200 m

Last Minute

Termin Cena  
29.05. - 10.06.2020 23.00 €   Rezerwacja
14.06. - 27.06.2020 23.00 €   Rezerwacja

Panorama photography

Panorama 360° - Pension Krakonoš ***

Panorama 360°

Panorama 360° - Pension Krakonoš ***

Panorama 360°

Galeria

Pension Krakonoš se nachází ve Špindlerově Mlýně, v pěkném prostředí Krkonoš nad přehradou na Labi v nadmořské výšce 760 m, asi 2 km od centra .
Hostům jsou k dispozici dvou, tří, čtyř a pětilůžkové pokoje. Všechny pokoje mají vlastní sociální zařízení. Dále je k dispozici společenská místnost s barem, lovecký salónek s krbem, kulečník, stolní tenis, TV-SAT, terasa s pěkným výhledem na hory a přehradu, ohniště a louka na opalování. V blízkém hotelu Arnika ( 250 m ) je možné využít krytý bazén, saunu, masáže, tělocvičnu a posilovnu.
Ve vzdálenosti 200 m jsou dva lyžařské vleky dlouhé 300 m a 1100 m se středně těžkou sjezdovou tratí. K delšímu lyžařskému vleku je možné dojet od pensionu přímo na lyžích. Ze sjezdovky zpět k pensionu také. Ve vzdálenosti 800 m na Horních Mísečkách jsou upravené běžecké tratě. Od hotelu Arnika jezdí v zimě ski bus k sedačkovým lanovkám ve skiareálu Svatý Petr a Medvědín.

Pro hosty jsou zajištěny snídaně a večeře (je možné domluvit i obědy). Parkovat lze většinou celoročně přímo u pensionu (v zimě je nutné použít sněhové řetězy!). Pokud však sněhové podmínky nedovolí vyjet až nahoru, zajistíme Vám transport zavazadel a lyží.
Informace o spojení: Vlakem do Vrchlabí, dále linkovým autobusem Vrchlabí - Špindlerův Mlýn ( zastávka Labská ). Od zastávky je pension vzdálen přibližně 400 m. Přímé autobusové spojení je např. z Prahy, Brna, Piešan, Berlína ...
Na Vaši návštěvu se těší Pension Krakonoš Špindlerův Mlýn.

---------------------------------------------
Krakonoš boarding-house is located in a beautiful scenery of the Giant Mountains (Krkonoše) close to a reservoir on the Elbe (Labe) river, 760 m above sea level, about 2 km from the centre of Špindlerův Mlýn.
2, 3, 4, 5 and 6-bed, rooms with bathroom and lavatory are available for guests. Some of the rooms have their own balconies. Guests may also enjoy a lounge with a bar, hunting style lounge with a fireplace, kitchen nook, billiards, table tennis, table socker, satellite TV, terrace with a nice view to the mountains and the reservoir, barbecue, sand-pit for children and meadow where you can sunbathe.
It is possible to go the Arnika hotel (about 250 m away) where you can find the indoor swimming pool, sauna, massage service, gymnastic hall and fitness centre.
A 300 m and a 1100 m long ski lifts with the ski-runs of medium difficulty degree are just 200 m from here. It is possible to get on ski to the longer ski lift directly from the boarding-house and then back to the hotel from the ski-run. There are maintained cross country skiing tracks 500 m away leading to Benecko and Horní Mísečky, where they are connected to a ski- run stadium. In winter you can take a regular bus line from the Arnika hotel to the chair lifts in the ski complexes in Svatý Petr and Medvědín. From Medvědín mountain it is possible to go down the hill directly to the boarding house.
Guests are offered breakfast and dinner (it is possible to order lunch too). You can park your car in front of the boarding-house, usually all year round. Snow chains are necessary in winter! If the snow conditions prevent you to get up to the boarding house, please park your car in a car-park close to the main road. In this case we will arrange for transport of your luggage and ski.
The Krakonoš boarding-house can be recommended for families with children, for pleasure and sport trips, company or firm evens, outdoor school and ski courses. It is an ideal starting point for rambling and winter cross country skiing tours on the ridges of the Giant Mountains (e. g. to the Elbe spring, to Sněžka - Snow Hill...).
Connection: by train to Vrchlabí then by bus Vrchlabí - Špindlerův Mlýn (Labská stop). The boarding house is about 400 m away from the stop. Direct connection is for example from Prague, Brno, Piešany, Berlin...

Ť Wstecz

 

Hlavní menu

Úvodní stránka

Hledání

Pogoda

29.05. - -2°C

29.05.
-2°C

30.05. - -2°C

30.05.
-2°C

31.05. - -3°C

31.05.
-3°C

Výběr jazyka / Selecte language

CZ EN DE NL DK PL

1:Hotelklik léto 2015 2:DavidSportleft
1: zima Olympie 2. Grand Apt 4. Výlety

Š 2004-2020 SPINDL.INFO, Spindleruv Mlyn, tel/fax: +420 499 523 777, e-mail: info@spindl.info, www.spindleruv-mlyn.com

CREATED BY SYMPACT

Partneři: